Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. nakłada na podmioty prowadzące działalność w segmencie udzielania pożyczek i kredytów szereg obowiązków informacyjnych, jeśli idzie o treść umowy pożyczki lub umowy kredytu. Naruszenie jakiegokolwiek z tych obowiązków powoduje możliwość uruchomienia tzw. sankcji kredytu darmowego. Innymi słowy, w przypadku naruszenia ustawy przez przedsiębiorcę konsumentowi przysługuje prawo do spłaty kredytu bez odsetek i innych kosztów należnych bankowi lub firmie pożyczkowej.
Zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim w przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie. Z uprawnienia kredytu/pożyczki darmowej możemy skorzystać m.in. w następujących sytuacjach:
Katalog naruszeń uprawniających do kredytu darmowego jest o wiele szerszy i zależy od rodzaju kredytu.
Mając na uwadze powyższe, warto zwrócić uwagę, że w ramach umowy pożyczki która została zawarta w każdej innej formie niż pisemna (a zatem w formie ustnej lub przez Internet, przez telefon, przez SMS), pożyczkobiorca nie ma obowiązku spłacać odsetek i innych kosztów pożyczki. Brak zachowania formy pisemnej w odniesieniu do tej umowy powoduje przekształcenie pożyczki na pożyczkę nieoprocentowaną. Innymi słowy – umowa nie zawarta w formie pisemnej będzie ważna, ale jeżeli formy pisemnej nie zachowamy – zwracamy sam kapitał.
W celu skorzystania z możliwości spłaty kredytu/pożyczki bez odsetek i kosztów konieczne jest złożenie do kredytodawcy/pożyczkodawcy pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Dopiero po złożeniu takiego oświadczenia konsument nabywa uprawnienie do zwrotu kredytu bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy/pożyczkodawcy.
Uprawnienie do spłaty kredytu/pożyczki bez odsetek i kosztów wygasa po upływie roku od dnia wykonania umowy. Złożenie przez niego oświadczenia przed upływem 1 roku od dnia całkowitej spłaty kredytu/pożyczki powoduje, że konsument jest zwolniony ze wszystkich kosztów, również z kosztów już poniesionych, a więc kredytodawca/pożyczkodawca obowiązany jest zwrócić konsumentowi wcześniej zapłacone przez niego odsetki i inne koszty.
Tak. Jeżeli konsument odsetki lub koszty uprzednio zapłacił na rzecz kredytodawcy/pożyczkodawcy, w majątku konsumenta powstają roszczenia w stosunku do kredytodawcy/pożyczkodawcy o zwrot uiszczonych kwot (art. 410 w zw. z art. 405 k.c.).
**************
Nowoczesne Centrum Antywindykacji bezpłatnie analizuje sprawy klientów, którzy zgłaszają się do Nas z powyższymi problemami. Posiadamy sprawdzone metody na wyjście ze spirali zadłużenia i skuteczne sposoby na walkę z prawnikami wierzycieli. Skutecznie walczymy o prawa Dłużników. Od lat zajmujemy się takimi sprawami, ciesząc się zaufaniem i satysfakcją swoich Klientów.
Zapraszamy do kontaktu z Nami!