BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne. Jego najważniejszym celem jest gromadzenie informacji dotyczących historii kredytowej. Są one udostępniane bankom, które na ich podstawie decydują, czy udzielenie kredytu danej osobie jest możliwe oraz czy nie wiąże się to z żadnym ryzykiem.
Jeśli zastanawiasz się, czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu i czy w takim wypadku Twoja historia kredytowa znika z Biura Informacji Kredytowej, najlepszym sposobem będzie sprawdzenie tego w raporcie, który możesz pobrać ze strony internetowej BIK.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w BIK, musisz za pośrednictwem Internetu założyć konto w portalu BIK. Pozwoli to na wygenerowanie i pobranie raportu, gdzie będą uwzględnione wszystkie informacje dotyczące Twojej historii kredytowej. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy nie masz żadnych zadłużeń lub zaległości w spłatach rat kredytu. Ponadto w raporcie BIK znajdziesz informacje na temat sytuacji płatniczej. Jest to tzw. ocena punktowa BIK, która wpływa na to, czy Twój wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony pozytywnie.
W jaki sposób możesz się zarejestrować? Otóż system poprosi Cię o wypełnienie formularza, w którym musisz podać: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania, rodzaj dokumentu tożsamości (z serią, numerem i datą ważności), a także PESEL. Następnie potwierdź swoją tożsamoś
. Istnieją dwie możliwości: poprzez podanie danych z dowodu osobistego, paszportu czy karty pobytu albo poprzez list polecony.
Na koniec wykonaj przelew identyfikacyjny (koszt: 1 zł), a na Twój adres e-mail wysłana zostanie wiadomość z linkiem aktywacyjnym, w który musisz kliknąć. Teraz wpisz kod autoryzacyjny, który otrzymasz SMS-em. Ostatnim krokiem jest ustalenie hasła i zalogowanie się do systemu.
Istnieje możliwość sprawdzenia zadłużenia w BIK zupełnie za darmo. Ważna informacja jest taka, że możesz zrobić to jedynie raz na pół roku. Wniosek o wydanie kopii danych możesz złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie. Istnieje także opcja wysłania wniosku pocztą lub drogą elektroniczną (jeśli posiadasz podpis kwalifikowany). Ostatnie i chyba najwygodniejsze rozwiązanie to złożenie wniosku przez konto w serwisie BIK. Musisz jednak pamiętać, że czas oczekiwania na taki raport jest dłuższy niż na jego płatną wersję, którą otrzymujesz natychmiast, płacąc 39 zł. Co więcej, płatny raport będzie też bardziej rozbudowany, gdyż darmowa wersja to jedynie kopia danych, która umożliwi Ci sprawdzenie podstawowych informacji.
Dane dotyczące zaciągniętych przez Ciebie kredytów przechowywane są w systemie BIK od momentu złożenia wniosku i pozostają w nim do czasu spłacenia ostatniej raty, zaprzestania korzystania z karty kredytowej czy limitu w koncie. Miej jednak na uwadze fakt, że jeśli zobowiązania zostały spłacone z opóźnieniem, które przekracza 60 dni, w takim wypadku BIK przechowuje dane o zadłużeniu przez 5 lat. Nie ma znaczenia, czy nastąpiło unieważnienie umowy kredytowej we frankach czy też przedawnienie kredytu po śmierci kredytobiorcy. Nie istnieje możliwość ich usunięcia.