Egzekucja komornicza to trudna sytuacja dla każdego dłużnika. Sytuacja, w której rysuje się przed nim wizja utraty majątku. W takim wypadku szuka on sposobów na to, by uratować jak największą część swojej własności. Bardzo często nie jest to możliwe, ponieważ – jak wiadomo – komornik posiada szerokie uprawnienia, umożliwiające mu zarówno zajęcie wynagrodzenia za pracę, jak i sprzedaży jego ruchomości czy nieruchomości. Czy mimo to można negocjować z komornikiem w celu wypracowania korzystnych rozwiązań? Odpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Na samym początku należy zaznaczyć, że komornik jako organ wykonawczy nie jest uprawniony do samodzielnego rozstrzygania spraw. Zajmuje się on egzekucją komorniczą, a więc wykonywaniem postanowień sądu o wszczęciu egzekucji na rzecz wierzyciela. Mogłoby się zatem wydawać, że z komornikiem nie można w żaden sposób negocjować, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Negocjacje z komornikiem nie mogą jednak dotyczyć zasadności spłaty wierzytelności. Są to kwestie rozstrzygane w ramach stosowanych procedur, które prowadzone są przed sądem. Jakiekolwiek rozmowy z komornikiem powinny zatem uwzględniać przepisy regulujące konkretne postępowanie egzekucyjne. Tak więc komornik może poinformować dłużnika, z jakich możliwości ma prawo skorzystać w ramach danych przepisów, a także w negocjacjach z wierzycielem (m.in. rozłożenie spłaty na raty czy też odroczenie egzekucji).
Podejmując rozmowy z komornikiem, dłużnik może wskazać mu, jakie kwoty będzie w stanie spłacać każdego miesiąca. Na pewno bardzo ważna jest regularność i rozplanowanie swojego budżetu w taki sposób, aby można było z niego pokryć jak największą cześć zobowiązań. Dobrym pomysłem jest także wskazanie komornikowi posiadanego majątku i źródeł dochodu. Wówczas łatwiej będzie wypracować strategię spłaty zadłużenia.
By mieć pewność, że wszystkie ustalenia przebiegają zgodnie z prawem, warto skorzystać z pomocy specjalistów, czyli kancelarii antywindykacyjnej, która broni interesów dłużników w trudnych i zawiłych sporach prawnych. Prawnicy pomagają dłużnikom w negocjacjach z komornikiem, a także wierzycielami, a oprócz tego zabezpieczą dłużników przed ewentualnymi nadużyciami z ich strony.
Negocjacje z komornikiem są możliwe, jednak należy się do nich bardzo dobrze przygotować. Najlepiej zatem nie decydować się na nie bez wsparcia prawnika. Ze specjalistyczną pomocą rozmowy z komornikiem z pewnością zostaną przeprowadzone w sposób merytoryczny i będą odnosiły się do realiów prawnych. Profesjonalista, który zajmuje się antywindykacją, rozpatrzy uprzednio wszelkie możliwe scenariusze i upewni się, jaka jest sytuacja dłużnika, na przykład sprawdzając, czy nie doszło do przedawnienia długu u komornika. Warto również pamiętać, że negocjacje z komornikiem nie doprowadzą do umorzenia długu, jednak mogą usprawnić bieg postępowania.