Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Krajowy Rejestr Długów to baza dłużników, w której znajdują się informacje na temat nieterminowych płatników. KRD gromadzi i udostępnia dane dotyczące sytuacji finansowej firm, jak również osób prywatnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy widniejesz w Krajowym Rejestrze Długów lub czy znajdują się tam dane Twojego kontrahenta, zapraszamy do lektury!
KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej, które działa od 4 sierpnia 2003 roku. Przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia dane na temat sytuacji finansowej firm, jak również konsumentów. Jest to narzędzie, z którego możesz skorzystać bezpłatnie raz na pół roku i uzyskać raport, by skontrolować swoją sytuację finansową, a także sprawdzić, czy ktokolwiek nie próbował wyłudzić chwilówki czy kredytu na Twoje dane. To świetne rozwiązanie nie tylko dla osób, które borykają się z zadłużeniami, ale również dla wszystkich tych, którzy w przeszłości borykali się z zadłużeniem i chcą sprawdzić swój aktualny status, ponieważ planują zaciągnięcie nowego zobowiązania. W KRD możesz także sprawdzać swoich kontrahentów, by poznać szczegóły dotyczące działalności firmy.
Czym zaś skutkuje wpis do KRD? Figurowanie w Krajowym Rejestrze Długów niesie za sobą pewne konsekwencje. Są one w szczególności odczuwalne w przypadku, gdy osoba zadłużona chce wziąć kredyt, pożyczkę czy też dokonać zakupu na raty. Informacje znajdujące się w KRD mogą bowiem pokrzyżować te plany. Wpis w Krajowym Rejestrze Długów może być również przeszkodą w sytuacji, gdy zechcesz podpisać umowę na abonament telewizyjny czy telefoniczny.
Jak wspomnieliśmy powyżej, każda osoba ma prawo raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić swoją sytuację finansową i pobrać raport, zawierający szczegółowe informacje na temat tego, kto i na jaką kwotę ją tam umieścił oraz jaka jest suma należności. By to zrobić, musisz założyć konto na oficjalnej stronie KRD, czyli krd.pl. W formularzu rejestracyjnym wymagane jest podanie danych osobowych, adresu, a także numeru, serii i daty ważności dowodu osobistego. Teraz pozostało oczekiwanie na weryfikację, a następnie właśnie na raport. Na stronie KRD możesz zajrzeć także do Rejestru Zapytań, gdzie znajdują się informacje na temat tego, kto przez ostatnio rok zapytał o Twoją sytuację finansową i jakie informacje otrzymał.
Kiedy już zalogujesz się na stronie KRD, musisz założyć również konto klienta. Tu potrzebne będzie podanie danych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, a także kod pocztowy. Niezbędne jest także podanie numeru PESEL, który pełni w systemie funkcję loginu. Na koniec musisz zdefiniować nowe hasło do serwisu. Ponadto konieczne jest uzupełnienie informacji na temat adresu zamieszkania. W procesie weryfikacji system poprosi również o załączenie kopii dowodu osobistego z widocznymi najważniejszymi danymi (imię i nazwisko, numer PESEL oraz data ważności dokumentu). Pozostałe dane należy zamazać.
Istnieją dwie sytuacje, w których można sprawdzić kontrahenta w Krajowym Rejestrze Długów. Pierwsza z nich dotyczy zakupów (np. w sklepie online). Wówczas można sprawdzić sklep w KRD. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja w serwisie konsument.krd.pl. Następnie możliwe jest otrzymanie informacji o działalności firmy. Druga sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zechcesz sprawdzić podmiot gospodarczy. Gdy okaże się, że firma jest dłużnikiem, masz prawo do zmiany warunków umowy (czytaj więcej w artykule: Jak sprawdzić zadłużenie firmy?). Weryfikacji dokonasz poprzez Panel Klienta na stronie krd.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej KRD.
Każdy może wpisać dłużnika na listę zadłużonych. W tym celu konieczne jest założenie konta w Serwisie Ochrony Konsumenta. Co więcej, konsumenci w trzech przypadkach mają również prawo wpisania do bazy KRD przedsiębiorców:
By Twoje nazwisko przestało widnieć w Krajowym Rejestrze Długów, musisz całkowicie spłacić swoje zobowiązania. Gdy to nastąpi, wierzyciel ma 14 dni na usunięcie Cię z listy dłużników. Z kolei dane na temat zadłużenia powinny być aktualizowane, gdy zostanie spłacona nawet część zadłużenia.
Warto także regularnie sprawdzać informacje w KRD na własny temat. Dzięki temu w sytuacji, gdy okaże się, że w systemie pojawiły się jakiekolwiek błędne informacje na Twój temat, będziesz w stanie natychmiast zainterweniować i ubiegać się o wykreślenie z bazy lub wprowadzenie korekty. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku ubiegania się o kredyt czy pożyczkę.
W KRD możesz na bieżąco sprawdzać, kto pobierał informacje na temat Twojej sytuacji finansowej. W tym celu musisz zakupić płatny abonament. Dzięki temu za każdym razem, gdy ktokolwiek wyśle prośbę o raport dotyczący Twojej sytuacji finansowej oraz wtedy, kiedy w KRD pojawi się wpis na Twoim profilu, otrzymasz powiadomienie z systemu. To rozwiązanie pomoże Ci walczyć z wyłudzeniami kredytów na Twoje nazwisko, a także umożliwi Ci samodzielne sprawdzenie Twoich szans na kredyt czy pożyczkę.
Wpis dotyczący Twojej osoby może pojawić się w Krajowym Rejestrze Długów w momencie, gdy nie wywiążesz się ze zobowiązań finansowych, przekraczających łączną kwotę 200 zł, które nie zostały opłacone przez co najmniej 60 dni. Długi te muszą dotyczyć problemów w spłacie kredytu, alimentów lub zapłaty rachunków. By Twoje nazwisko trafiło do KRD musi upłynąć co najmniej miesiąc od upomnienia o zaległych należnościach w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty.