Aktualności

/ Co to jest Krajowy Rejestr Długów? Czym skutkuje wpis do KRD?

Co to jest Krajowy Rejestr Długów? Czym skutkuje wpis do KRD?
2021-09-24

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest KRD?
  2. Jak sprawdzić, czy widnieje się w Krajowym Rejestrze Dłużników?
  3. Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów?
  4. Jak wpisać dłużnika do Krajowego Rejestru Długów?
  5. Krajowy Rejestr Długów – jak długo się widnieje?
  6. Sprawdź, kto pobierał informacje na Twój temat w KRD
  7. Wpis do rejestru dłużników – od jakiej kwoty?

Krajowy Rejestr Długów to baza dłużników, w której znajdują się informacje na temat nieterminowych płatników. KRD gromadzi i udostępnia dane dotyczące sytuacji finansowej firm, jak również osób prywatnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy widniejesz w Krajowym Rejestrze Długów lub czy znajdują się tam dane Twojego kontrahenta, zapraszamy do lektury!

Co to jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej, które działa od 4 sierpnia 2003 roku. Przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia dane na temat sytuacji finansowej firm, jak również konsumentów. Jest to narzędzie, z którego możesz skorzystać bezpłatnie raz na pół roku i uzyskać raport, by skontrolować swoją sytuację finansową, a także sprawdzić, czy ktokolwiek nie próbował wyłudzić chwilówki czy kredytu na Twoje dane. To świetne rozwiązanie nie tylko dla osób, które borykają się z zadłużeniami, ale również dla wszystkich tych, którzy w przeszłości borykali się z zadłużeniem i chcą sprawdzić swój aktualny status, ponieważ planują zaciągnięcie nowego zobowiązania. W KRD możesz także sprawdzać swoich kontrahentów, by poznać szczegóły dotyczące działalności firmy.

Czym zaś skutkuje wpis do KRD? Figurowanie w Krajowym Rejestrze Długów niesie za sobą pewne konsekwencje. Są one w szczególności odczuwalne w przypadku, gdy osoba zadłużona chce wziąć kredyt, pożyczkę czy też dokonać zakupu na raty. Informacje znajdujące się w KRD mogą bowiem pokrzyżować te plany. Wpis w Krajowym Rejestrze Długów może być również przeszkodą w sytuacji, gdy zechcesz podpisać umowę na abonament telewizyjny czy telefoniczny.

Jak sprawdzić, czy widnieje się w Krajowym Rejestrze Dłużników?

Jak wspomnieliśmy powyżej, każda osoba ma prawo raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić swoją sytuację finansową i pobrać raport, zawierający szczegółowe informacje na temat tego, kto i na jaką kwotę ją tam umieścił oraz jaka jest suma należności. By to zrobić, musisz założyć konto na oficjalnej stronie KRD, czyli krd.pl. W formularzu rejestracyjnym wymagane jest podanie danych osobowych, adresu, a także numeru, serii i daty ważności dowodu osobistego. Teraz pozostało oczekiwanie na weryfikację, a następnie właśnie na raport. Na stronie KRD możesz zajrzeć także do Rejestru Zapytań, gdzie znajdują się informacje na temat tego, kto przez ostatnio rok zapytał o Twoją sytuację finansową i jakie informacje otrzymał.

Kiedy już zalogujesz się na stronie KRD, musisz założyć również konto klienta. Tu potrzebne będzie podanie danych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, a także kod pocztowy. Niezbędne jest także podanie numeru PESEL, który pełni w systemie funkcję loginu. Na koniec musisz zdefiniować nowe hasło do serwisu. Ponadto konieczne jest uzupełnienie informacji na temat adresu zamieszkania. W procesie weryfikacji system poprosi również o załączenie kopii dowodu osobistego z widocznymi najważniejszymi danymi (imię i nazwisko, numer PESEL oraz data ważności dokumentu). Pozostałe dane należy zamazać.

Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów?

Istnieją dwie sytuacje, w których można sprawdzić kontrahenta w Krajowym Rejestrze Długów. Pierwsza z nich dotyczy zakupów (np. w sklepie online). Wówczas można sprawdzić sklep w KRD. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja w serwisie konsument.krd.pl. Następnie możliwe jest otrzymanie informacji o działalności firmy. Druga sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zechcesz sprawdzić podmiot gospodarczy. Gdy okaże się, że firma jest dłużnikiem, masz prawo do zmiany warunków umowy (czytaj więcej w artykule: Jak sprawdzić zadłużenie firmy?). Weryfikacji dokonasz poprzez Panel Klienta na stronie krd.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej KRD.

Jak wpisać dłużnika do Krajowego Rejestru Długów?

Każdy może wpisać dłużnika na listę zadłużonych. W tym celu konieczne jest założenie konta w Serwisie Ochrony Konsumenta. Co więcej, konsumenci w trzech przypadkach mają również prawo wpisania do bazy KRD przedsiębiorców:

  • Gdy upłynął minimum miesiąc od wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty w formie listu poleconego.
  • Gdy zaistniały dług powstał z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej.
  • Gdy zobowiązania wobec wierzyciela przekraczają 500 zł i są wymagane przynajmniej od 60 dni.

Krajowy Rejestr Długów – jak długo się widnieje?

By Twoje nazwisko przestało widnieć w Krajowym Rejestrze Długów, musisz całkowicie spłacić swoje zobowiązania. Gdy to nastąpi, wierzyciel ma 14 dni na usunięcie Cię z listy dłużników. Z kolei dane na temat zadłużenia powinny być aktualizowane, gdy zostanie spłacona nawet część zadłużenia.

Warto także regularnie sprawdzać informacje w KRD na własny temat. Dzięki temu w sytuacji, gdy okaże się, że w systemie pojawiły się jakiekolwiek błędne informacje na Twój temat, będziesz w stanie natychmiast zainterweniować i ubiegać się o wykreślenie z bazy lub wprowadzenie korekty. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku ubiegania się o kredyt czy pożyczkę.

Sprawdź, kto pobierał informacje na Twój temat w KRD

W KRD możesz na bieżąco sprawdzać, kto pobierał informacje na temat Twojej sytuacji finansowej. W tym celu musisz zakupić płatny abonament. Dzięki temu za każdym razem, gdy ktokolwiek wyśle prośbę o raport dotyczący Twojej sytuacji finansowej oraz wtedy, kiedy w KRD pojawi się wpis na Twoim profilu, otrzymasz powiadomienie z systemu. To rozwiązanie pomoże Ci walczyć z wyłudzeniami kredytów na Twoje nazwisko, a także umożliwi Ci samodzielne sprawdzenie Twoich szans na kredyt czy pożyczkę.

Wpis do rejestru dłużników – od jakiej kwoty?

Wpis dotyczący Twojej osoby może pojawić się w Krajowym Rejestrze Długów w momencie, gdy nie wywiążesz się ze zobowiązań finansowych, przekraczających łączną kwotę 200 zł, które nie zostały opłacone przez co najmniej 60 dni. Długi te muszą dotyczyć problemów w spłacie kredytu, alimentów lub zapłaty rachunków. By Twoje nazwisko trafiło do KRD musi upłynąć co najmniej miesiąc od upomnienia o zaległych należnościach w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty.

Zobacz także
element element
Aktualności
Copyright © Nowoczesne Centrum Antywindykacji
wiwi