Aktualności

/ Jak sprawdzić zadłużenie firmy?

Jak sprawdzić zadłużenie firmy?
2021-08-04

Rozpoczynasz współpracę z nowym partnerem biznesowym? By rozwiać swoje wątpliwości i uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości, sprawdź wiarygodność swojego wspólnika. W ten sposób zabezpieczysz siebie i swoje przedsiębiorstwo. Jak sprawdzić zadłużenie firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę? Podpowiadamy!

Gdzie sprawdzić zadłużenie firmy?

Najskuteczniejszym sposobem na to, by sprawdzić zadłużenie firmy, jest jej weryfikacja w BIG. Biura Informacji Gospodarczej są to instytucje, które gromadzą dane nierzetelnych dłużników. Niektóre z nich przechowują także pozytywne dane na temat płatników, regulujących swoje zobowiązania na czas. Co więcej, zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanych długach osób i firm.

Informacje do BIG przekazywane są przez podmioty, które mają z nimi podpisane odpowiednie umowy. Biura mogą udostępniać swoje dane na temat dłużników. Nie jest to darmowe, ponieważ koszt wygenerowania raportu o bieżącym stanie zobowiązań Twojego wspólnika wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niektóre Biura Informacji Gospodarczej umożliwiają jednak wygenerowanie jednego podstawowego raportu za darmo, dlatego warto wcześniej sprawdzić każdy z nich.

Jakie Biura Informacji Gospodarczej funkcjonują w Polsce?

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) – Biuro to prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Pozwala na pozyskiwanie informacji z bazy BIK (Biura Informacji Kredytowej) oraz ZBP (Związku Banków Polskich). Ponadto potwierdza wiarygodność potencjalnych wspólników,
  • KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) – udostępnia informacje o dłużnikach na rynkach polskich oraz zagranicznych,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT),
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Musisz pamiętać, że jako przedsiębiorca masz prawo otrzymać informacje o innym przedsiębiorcy, a także o sobie samym i o konsumentach (po otrzymaniu od nich pisemnej zgody), zaś konsumenci mogą otrzymać informacje o każdym przedsiębiorcy, a także o sobie samym. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić w BIG zadłużenie wspólnika, zachęcamy Cię do lektury artykułu na ten temat, który dostępny jest na naszym blogu. Przeczytasz tam również, jak sprawdzić zadłużenie BIK.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo?

W 2018 roku Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej udostępniło możliwość weryfikacji kondycji finansowej przedsiębiorców. Można stamtąd pobierać sprawozdania finansowe spółek wpisanych do KRS i jest to całkowicie darmowe. Oczywiście takie sprawozdanie jednoznacznie nie powie Ci, czy Twój przyszły partner biznesowy ma długi, ale pozwoli Ci ocenić, jak wygląda jego sytuacja finansowa.

By pobrać sprawozdanie finansowe spółki, na stronie Ministerstwa Finansów wystarczy podać jej numer KRS, który można szybko znaleźć w Internecie. W raporcie znajdziesz m.in. roczne sprawozdanie finansowe spółki, rachunek zysków i strat, bilans oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Zobacz także
element element
Aktualności
Copyright © Nowoczesne Centrum Antywindykacji
wiwi