Aktualności

/ Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów?
2020-09-24

Zastanawiasz się jak wyjść z długów nie mając pieniędzy na ich spłatę? Wbrew pozorom istnieją skuteczne instrumenty prawne pozwalające przedłużyć okres kredytowania czy zawiesić spłatę długu. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Spirala zadłużenia to coś, czego każdy człowiek wolałby uniknąć. Niestety, różne sytuacje życiowe sprawiają, że niektórzy z nas popadają w długi. Na przykład komornicze, w tzw. chwilówkach, w długi alimentacyjne czy bankowe. Najgorsza jest sytuacja, kiedy nie mamy pieniędzy na ich spłatę, a odsetki i kary umowne tylko rosną. W takim wypadku trzeba działać od razu i nie dopuścić do pogłębiania się zadłużenia. Zobacz, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy.

Wniosek o wydłużenie okresu kredytowania

Z tej opcji mogą skorzystać zarówno osoby posiadające kredyt w banku, jak i w instytucji parabankowej. Pozytywnie zaopiniowanie przedłużenie terminu spłaty pożyczki może pomóc ci uporać się z nadmiarem zobowiązań finansowych. Długi nie znikną, ale rozstaną rozłożone w czasie, w którym masz szansę pozyskać środki na ich spłatę. Pamiętaj tylko, że odroczenie płatności zazwyczaj jest dodatkowo płatne. Czasami jednak bardziej opłaca się potraktować to jako inwestycję. To rozwiązanie jest dobre dla osób, które wiedzą, że w niedalekiej przyszłości zdobędą środki na spłatę długów lub ich części.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to po prostu kredyt wzięty po to, aby spłacić inne zobowiązania. Umożliwia połączenie kilku kredytów gotówkowych i pożyczek w jeden. Pozwala obniżyć koszty związane z obsługą kilku zobowiązań w kilku bankach czy firmach pożyczkowych. Jeszcze do niedawna takie kredyty oferowały wyłącznie banki. Obecnie wiele firm pożyczkowych oferuje ofertę połączenia kilku zobowiązań. Decyzji o podpisaniu kredytu konsolidacyjnego, zwłaszcza w instytucji pozabankowej, nie należy jednak podejmować pochopnie. Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią prawną specjalizującą się w obszarze windykacji w celu dokonania analizy prawnej dotychczasowych zobowiązań, tak aby nie wpaść w jeszcze większą pętlę zadłużenia.

Upadłość konsumencka

Złożenie wniosku o stwierdzenie upadłości konsumenckiej na pozór wydaje się bardzo atrakcyjne. W końcu w jego wyniku bank może umorzyć nam część długów lub zostanie rozpisany nowy plan spłaty wierzytelności. Trzeba jednak wiedzieć, że procedura ta obarczona jest wieloma warunkami. Na przykład nie może wnioskować o nią osoba prowadząca działalność gospodarczą. Trzeba mieć również na uwadze, że warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, które doprowadziły do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa są mniej korzystne niż dla osób u których niewypłacalność powstała z przyczyn niezawinionych (np. utrata pracy z powodu sytuacji związanej z epidemią czy utrata dochodu spowodowana ciężką chorobą).

Czy to na pewno dobry plan na to, jak wyjść z długów?

W przypadku ustalenia, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy ani dłuższy niż 84 miesiące. Z kolei, u osoby u której niewypłacalność powstała z przyczyn niezawinionych, plan spłaty nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Po jego wykonaniu zobowiązania zostają w całości umorzone. Ponadto podczas jej trwania wszystko, co posiadamy musimy przeznaczyć na spłatę długów (dom, mieszkanie, samochód, cześć pensji). Do tego wszystkiego jesteśmy pilnowani, czy na pewno wydajemy pieniądze na podstawowe potrzeby. Z kolei, gdy nie sytuacja osobista i majątkowa nie pozwala konsumentowi na spłatę wierzycieli w jakiejkolwiek wysokości i jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Co najlepiej zrobić? Do kogo się udać? Dobrym sposobem na to, jak wyjść z długów, jest zwrócenie się do kancelarii prawnych oferujących pomoc dla zadłużonych, które zapewniają profesjonalne doradztwo w zakresie oddłużania.

Zobacz także
element element
Aktualności
Copyright © Nowoczesne Centrum Antywindykacji
wiwi