Otrzymałeś decyzję od ubezpieczyciela OC, lecz kwota w niej zawarta nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca? Jeśli Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, masz prawo odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń. Niestety, zbyt niskie kwoty odszkodowania OC to częsty problem poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych. Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC? Podpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC masz trzy lata, licząc od dnia wydania ostatniej decyzji zakładu ubezpieczeń. Jeśli zaś roszczenia wynikają ze szkody powstałej na skutek przestępstwa (zbrodni lub występku), to na złożenie odwołania masz 20 lat. Co ważne, zgłoszenie roszczeń do ubezpieczyciela powoduje przerwanie biegu przedawnienia. Termin zaczyna biec na nowo w momencie, gdy ubezpieczyciel zawiadomi Cię na piśmie o odmowie lub przyznaniu odszkodowania.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC nie ma konkretnego wzoru. Są jednak pewne elementy, których nie może w nim zabraknąć. Zalicza się do nich:
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szansę na pozytywne rozpatrzenie Twojego odwołania od decyzji ubezpieczyciela OC, zadbaj o to, by było ono sformułowane w sposób precyzyjny i profesjonalny. Opieraj się na konkretnych przepisach oraz liczbach, a także zadbaj o rzeczowe uzasadnienie swojego stanowiska.
Niestety, nagminnym działaniem firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie odszkodowanie i zastosowanie w kosztorysach wyceny tańszych zamienników czy amortyzacji części, a także zaniżanie kosztów robocizny czy stwierdzanie, że usterki powstały jeszcze przed wypadkiem, co dla wielu osób jest sytuacją nie do przyjęcia.
Właśnie dlatego do swojego odwołania koniecznie dołącz kosztorys wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę. Będzie to informacja dla ubezpieczyciela, że masz świadomość tego, jaka powinna być rzeczywista wysokość odszkodowania. Twój kosztorys daje również pole do porównania go z kosztorysem ubezpieczyciela. W piśmie warto więc wskazać kluczowe różnice pomiędzy dwoma kosztorysami.