W przypadku poniesienia uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne, może oczekiwać otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela. Niestety zdarza się, że w niektórych przypadkach firmy ubezpieczeniowe wypłacają niewystarczające odszkodowanie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak napisać odwołanie? Odpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Osoba, która poniosła uszczerbek na zdrowiu i otrzymała według niej odszkodowanie niewspółmierne do poniesionych szkód, ma prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Wówczas jej sprawa rozpatrywana jest ponownie. Przed sporządzeniem odwołania, warto jednak uprzednio zasięgnąć dodatkowych informacji i zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by mieć pewność, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie będzie bezpodstawne.
Niestety, śledząc orzecznictwo sądów, można zauważyć, że w sprawach odszkodowawczych zaniżony uszczerbek na zdrowiu to bardzo częste zjawisko. Stąd też w przypadku wątpliwości dotyczących wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, warto podjąć decyzję o napisaniu odwołania. Można wówczas uzyskać nawet kilkukrotnie większe odszkodowanie od tego proponowanego na początku przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w przypadku uszczerbku na zdrowiu nie musi opierać się na konkretnym wzorze. To, co musi być zawarte w takim piśmie, to przede wszystkim:
Najważniejszym elementem każdego odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest zdecydowanie uzasadnienie. W sytuacji, gdy chodzi o uszczerbek na zdrowiu, uzasadnienie powinno być wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badań przez komisję lekarską. Wówczas w piśmie należy wskazać, że ustalony przez ubezpieczyciela uszczerbek na zdrowiu jest zbyt niski i zawnioskować o jego ponowne przeliczenie na komisji lekarskiej. Podczas badania bardzo ważne jest, żeby precyzyjnie przekazać wszelkie informacje, ponieważ od nich zależeć będzie późniejsza kwota odszkodowania. We wniosku należy również wskazać spodziewaną wysokość odszkodowania.
Ubezpieczyciele określają uszczerbek na zdrowiu na podstawie dokumentacji medycznej, którą otrzymują od poszkodowanego. Niestety często zdarza się, że wysokość odszkodowania jest znacząco zaniżona, a więc niewspółmierna do poziomu poniesionych krzywd oraz wydatków na leczenie. Właśnie dlatego warto odwoływać się od decyzji wydawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, wnosząc tym samym wniosek o przeprowadzenie szczegółowych badań przez komisję lekarską.