Zostałeś obdarowany niemiłą niespodzianką, jaką jest sądowy nakaz zapłaty? Niestety takie sytuacje codziennie przydarzają się niezliczonym rzeszom Polaków. Być może nawet nie wiesz jak do tego doszło i zastanawiasz się skąd wziął się Twój dług? Artykuł przekaże Ci wszelkie informacje dotyczące nakazu zapłaty, a przede wszystkim wskaże jak napisać odwołanie od sądowego nakazu zapłaty.
Dzięki polskiemu prawodawstwu, wierzyciel może pozwać swojego dłużnika Upominawczego uproszczonym postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Sąd na podstawie dokumentów i informacji podanych przez wierzyciela, może wydać nakaz zapłaty należności. Termin rozprawy jest wyznaczany dopiero po odpowiednim ustosunkowaniu się dłużnika wobec nakazu. W jaki sposób dłużnik może zareagować na nakaz? Otóż są trzy opcje i pierwszą propozycją jest oczywiście zapłacenie należności. Jednak jeżeli dłużnik nie zgadza się z nakazem, może wnieść zarzuty lub sprzeciw od nakazu zapłaty. Także dopiero po wniesieniu przez dłużnika jego obiekcji, sąd wyznacza datę rozprawy. Wtedy sąd rozstrzygnie czy roszczenia wierzyciela są zasadne czy też bezzasadne. Artykuł pokaże jednak w jaki sposób zawalczyć o swoje prawa. Dzięki dobrze sformułowanemu odwołaniu od nakazu zapłaty można uratować swoją sytuację.
Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że odwołanie od nakazu zapłaty musi być złożone w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zakazu. Czyli jeżeli dostajesz do ręki nakaz 14.01, to do 28.01 do godziny 23:59 masz czas na złożenie odpowiedniego dokumentu. Jeżeli odwołanie od sądowego nakazu zapłaty zostanie dostarczone przez Ciebie choćby dzień po terminie, niestety Twoje roszczenia zostają automatycznie odrzucone i po uzyskaniu przez wierzyciela klauzuli wykonalności Twoja sprawa trafi do komornika. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Pamiętaj, że nie masz obowiązku przyznawać się do długu. Skutecznie złożone zarzuty albo sprzeciw od nakazu zapłaty w ustawowym terminie, zobliguje sąd do wyznaczenia terminu rozprawy.
Pamiętaj, że to obowiązkiem powoda jest udowodnienie Ci istnienia i zasadności długu. Dlatego jeżeli uważasz, że Twój dług przedawnił się lub nigdy nie istniał, koniecznie skup się na prawidłowym napisaniu odwołania od nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty może być dostarczony w formie listu lub za pomocą e-sądu w zależności w jakim trybie rozpoznawana jest sprawa. Twoje odwołanie od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym może być napisane nawet ręcznie. Najważniejsze jest to, że musi posiadać odpowiednie dane. Dlatego na pytanie „jak napisać odwołanie od nakazu zapłaty” odpowiadamy, że warto wykorzystać gotowe wzory. Pamiętaj jednak, że złożenie odwołania po terminie spowoduje jego odrzucenie, z kolei złożenie niekompletnego odwołania niezawierającego wszystkich zarzutów, twierdzeń, wniosków dowodowych może spowodować negatywne skutki procesowe i ostatecznie przegraną sprawę, nawet jeśli racja jest po Twojej stronie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak powinno wyglądać odwołanie w Twojej indywidualnej sprawie, możesz skorzystać z kancelarii prawnych, takich jak Nowoczesne Centrum Antywindykacji. Uzyskasz tam pomoc w przygotowaniu sprzeciwu albo zarzutów od nakazu zapłaty. Dzięki wsparciu profesjonalistów unikniesz błędów w piśmie, co pozwoli na wygrany proces w sądzie.