Windykator bardzo często mylony jest z komornikiem, jednak są to dwa zupełnie inne zawody. Choć posiada uprawnienia, dzięki którym może zwiększyć szanse na wyegzekwowanie należności, nie jest on urzędnikiem państwowym. Kim jest zatem windykator i czym się zajmuje? Co natomiast nie znajduje się w jego gestii? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Windykator jest to osoba zatrudniona przez wierzyciela, która w jego imieniu podejmuje działania, mające na celu pozasądowe odzyskanie należności od dłużnika. W sposób zgodny z prawem powinien on doprowadzić do jak najszybszego uregulowania zadłużenia. Windykator może być pracownikiem banku, a także firmy windykacyjnej lub prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi windykacyjne.
Warto jednak nadmienić, że windykator nie jest urzędnikiem państwowym, stąd też nie posiada uprawnień, takich jak komornik, z którym bardzo często jest mylony. Ma on takie same prawa jak wierzyciel, jednak oprócz tego ma także doświadczenie w odzyskiwaniu długów, dlatego jego działania są skuteczniejsze.
Windykator specjalizuje się w odzyskiwaniu długów od osób zadłużonych, korzystając wyłącznie z legalnych narzędzi. Nie wolno mu uciekać się do nieuczciwych praktyk – musi działać w pełni zgodnie z prawem. Oprócz tego jest też swego rodzaju informatorem, który przekazuje dłużnikowi wiadomości o wysokości wierzytelności, a także konsekwencjach ich niespłacenia. Podejmuje więc wszelkie kroki w celu znalezienia polubownego rozwiązania, dzięki któremu kierowanie sprawy do sądu nie będzie konieczne.
Jakie działania może w takim razie podejmować windykator? Otóż zalicza się do nich m.in.:
Głównym celem każdego z działań podejmowanych przez windykatora jest odzyskanie należności od dłużnika. Jak widać, opiera się to przede wszystkim o rozmowy oraz negocjacje. Co najważniejsze, wszelkie działania muszą przebiegać zgodnie z prawem.
Warto mieć świadomość, że niektóre działania podejmowane przez windykatora mogą przekraczać jego kompetencje. Należy być bardzo uważnym na nieuczciwe praktyki, a w razie ich wystąpienia otwarcie się temu sprzeciwić, a w razie potrzeby zgłosić sprawę na policję.
Do działań, których nie wolno podejmować windykatorowi zalicza się:
Jak widać, uprawnienia windykatora nie mają nic wspólnego z uprawnieniami komornika. Tak naprawdę ma on bardzo ograniczone kompetencje, dlatego bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na to, czy nie próbuje ich przekraczać. W przypadku nieuczciwych działań windykatora warto skonsultować się z firmą zajmującą się antywindykacją, która udziela pomocy dla zadłużonych.