Zakup mieszkania to dla każdego bardzo duży wydatek, dlatego kupujący zazwyczaj szukają jak najbardziej okazyjnych ofert. W przypadku bardzo niskich cen mieszkań warto być jednak bardzo ostrożnym. Może to bowiem oznaczać, że nieruchomość jest zadłużona. Dowiedz się, jak i gdzie sprawdzić zadłużenie mieszkania. Zapraszamy do lektury!
Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, zawsze poproś jego właściciela o przedstawienie księgi wieczystej. Z pomocą prawnika przeanalizuj znajdujące się w niej zapisy. Jest to bowiem podstawowe źródło informacji na temat nieruchomości, a także jej zadłużenia. Wszystkie zapisy, które się w niej znajdują, uznawane są za aktualnie obowiązujące.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na dział II, w którym znajdują się informacje dotyczące tego, kto ma prawo do dysponowania nieruchomością, a także, czy zostały uregulowane wszystkie kwestie spadkowe w przypadku, gdy właściciel nie żyje. Kolejnym działem jest dział III, w którym znajdują się informacje o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich. W końcu należy sprawdzić także dział IV, omawiający kwestie hipoteki i określający zobowiązania poprzednich właścicieli lub dewelopera.
Pamiętaj, że nie musisz mieć fizycznej wersji księgi wieczystej, by sprawdzić wspomniane powyżej kwestie. Wystarczy numer księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości. Posiadając taki numer, możesz skorzystać z narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dzięki któremu zweryfikujesz wszystkie kluczowe informacje. Elektroniczne Księgi Wieczyste znajdziesz pod adresem: ekw.ms.gov.pl.
W przypadku, gdy planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego, a szczególnie przy nabywaniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, koniecznie skontaktuj się z administracją spółdzielni. Zawnioskuj o wydanie formalnego zaświadczenia o stanie zadłużenia lokalu. Takie pismo da Ci gwarancję, że na danej nieruchomości nie ciąży zadłużenie lub nie jest prowadzona egzekucja komornicza.
Ponadto sprawdź stan uregulowania opłat eksploatacyjnych, a także rachunków za media. Mimo tego, że wszelkie zaległości obciążają sprzedawcę mieszkania, to w sytuacji, gdy jest ono zadłużone, dostawcy mediów mogą uzależniać zawarcie umowy od uregulowania zaległych zobowiązań. Z tego względu przed zakupem mieszkania warto wystąpić z prośbą o wystawienie przez sprzedawcę mieszkania pisemnego oświadczenia o uregulowaniu opłat za: czynsz, prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci, a także Internet, telewizję czy telefon.
Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii, przed zakupem mieszkania warto także zweryfikować, czy zostały uregulowane wszelkie obciążenia publicznoprawne, takie jak opłata za użytkowanie wieczyste oraz podatek od nieruchomości. Jeśli nie, po zakupie mieszkania to do Ciebie będzie należało pokrycie tych kosztów. Sprawdź także, czy w kupowanym przez Ciebie mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Możesz to zweryfikować w wydziale meldunkowym urzędu gminy.
Jeśli jesteś już po etapie zakupu mieszkania i okazało się, że nieruchomość jest zadłużona, najlepszą decyzją będzie złożenie wniosku o umorzenie długu za mieszkanie (wzór).