Upadłość konsumencka to jedno z rozwiązań prawnych przeznaczonych dla osób fizycznych, które nie mogą sprostać realizacji zaciągniętych zobowiązań. Ogłoszenie upadłości bardzo często pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania zarówno w sferze prywatnej, jak i społecznej.
Upadłość konsumencka to częściowe lub pełne oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, ogłaszane w wyniku postępowania sądowego. Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką? Podstawowym warunkiem do złożenia wniosku o bankructwo jest niewypłacalność danej osoby. Taki stan rzeczy powodowany może być w różny sposób, np. przez źle zainwestowane pieniądze, chorobę, utratę pracy, wypadek. Niezależnie od przyczyn, pamiętać należy, że upadłość dotyczy jedynie długów, które pojawiły się zanim została ona ogłoszona.
Sprawa o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeprowadzana jest w sądzie. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania należy wnieść sprawę do właściwego organu wymiaru sprawiedliwości składając odpowiedni wniosek. Może on zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzyciela. Przy złożeniu wniosku uiścić należy też pierwszą opłatę wynoszącą 30 zł. Podczas przeprowadzania sprawy, sąd zadecyduje czy i jaka część zadłużenia może zostać umorzona.
Jak napisać
wniosek o upadłość konsumencką? Odpowiedź na to pytanie nurtuje
wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem postępowania
upadłościowego. Pewnym ułatwieniem z pewnością będzie fakt, że
składa się go na specjalnym formularzu i nie można złożyć go w
innej formie. Wśród informacji, które należy podać we wniosku
znajdą się: dane osobowe dłużnika, opis posiadanego majątku z
jego wyceną, opis sytuacji, która uniemożliwiła spłatę
zobowiązań, czy też spis wierzycieli. Aktualną wersję wniosku
znaleźć można na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-konsumenci-od-24-marca-2020)
Przygotowując się do sprawy o upadłość konsumencką warto zgromadzić jak największą dokumentację poświadczającą historię podejmowanych działań. Należy dołączyć ją do składanego wniosku. Wśród tych najbardziej przydatnych, o których skompletowanie warto się postarać, powinny się znaleźć:
– umowy z wierzycielami i – o ile to możliwe –faktury,
– zeznania podatkowe,
– wezwania do zapłaty,
– wypowiedzenie umowy,
– umowy o pracę i inne,
– pisma komornicze,
– nakazy zapłaty z sądu,
– wydruk z BIK,
– dokumentacja medyczna,
– wyrok w sprawie rozwodu.
Wniosek i zgromadzone dokumenty należy złożyć w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Warto pamiętać, że przy jego właściwym wypełnieniu pomóc może specjalista z zakresu prawa upadłościowego. Jego wiedza i doświadczenie mogą okazać się niezbędne także podczas samego postępowania sądowego.