Celem likwidacji spółki komandytowej jest ustanie bytu spółki poprzez wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Co do zasady, do likwidacji spółki komandytowej stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych. Jakie są najczęstsze powody likwidacji spółki komandytowej? Jak wygląda likwidacja w przypadku zadłużenia? Czy istnieją inne sposoby na zamknięcie spółki komandytowej? Odpowiadamy!
Spis treści:
Istnieje sześć przyczyn, na podstawie których możliwa jest likwidacja spółki komandytowej. Zostały one wskazane w art. 58 § 1 Kodeksu spółek handlowych w zw. z art. 103 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Zalicza się do nich:
Bardzo ważnym tematem, który należy poruszyć w tym artykule, jest temat likwidacji spółki komandytowej z długami. Co dzieje się z długami po likwidacji? Czy wygasają? Otóż nie. Wraz z likwidacją spółki komandytowej długi nie wygasają. Wierzyciele w dalszym ciągu mają prawo korzystać z zasad odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej za jej zobowiązania.
Pomimo likwidacji spółki komandytowej wierzyciele mogą zwrócić się do komplementariusza o spłatę zobowiązań względem spółki komandytowej bez jakichkolwiek ograniczeń. Jak wygląda to natomiast w przypadku komandytariusza? Wierzyciele mogą zwrócić się do niego wyłącznie w zakresie niepokrytej sumy komandytowej.
Jak sprawdzić zadłużenie spółki? W tym celu najlepiej zweryfikować spółkę komandytową w BIG. Biura Informacji Gospodarczej są to instytucje, które gromadzą dane nierzetelnych dłużników. Ponadto BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanych długach osób i firm.
Rozwiązaniem alternatywnym dla likwidacji spółki komandytowej z zadłużeniem jest ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe to ścieżka dedykowana właśnie dla spółek, które są niewypłacalne, a więc nie są w stanie spełnić wymagalnych zobowiązań finansowych.
W stosunku do spółki komandytowej może zostać przeprowadzona procedura upadłości likwidacyjnej lub upadłości układowej. Wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony przez spółkę komandytową, komplementariusza czy też przez wierzyciela spółki komandytowej.