Upadłość konsumencka jest dla wielu osób ostatnią deską ratunku i jedyną możliwością oddłużenia, gdy walka z długami okazuje się być właściwie niemożliwa do wygrania. Często dłużnicy boją się podjąć decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ze strachu przed długim i żmudnym postępowaniem sądowym czy kosztami, jakie ich czekają. Może to jednak raz na zawsze zmienić na lepsze ich sytuację finansową. Jak przebiega upadłość konsumencka? Co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy!
Gdy minie termin zgłaszania wierzytelności, a syndyk przeprowadzi likwidację majątku, który wchodzi w skład masy upadłości, syndyk ma obowiązek przedstawić sądowi plan spłaty wierzycieli, dołączając do niego stanowisko upadłego oraz wierzycieli w sprawie rozwiązań zawartych w planie spłaty. Sąd zapoznaje się z projektem i przedstawia postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli.
Warto dodać, że sąd może także umorzyć zobowiązania upadłego i nie ustalić żadnego planu spłaty wierzycieli. Zdarza się to w przypadku, gdy osobista sytuacja upadłego jednoznacznie wskazuje, że nie jest on zdolny do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką? Wtedy, gdy dłużnik uznaje, że nie jest w stanie sam spłacić długów. Rozpoczęcie całego procesu związanego z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej należy rozpocząć od złożenia formularza urzędowego w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek powinien zawierać dane osobowe dłużnika, a także szczegółowe informacje dotyczące stanu majątkowego, zobowiązań itp.
Ostatni punkt jest bardzo istotny i naprawdę warto zawrzeć go w swoim wniosku. Dlaczego? Opisanie wszelkich zdarzeń oraz okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności sprawi, że sąd będzie mógł wziąć je pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyroku. Będzie się on kierował tymi przesłankami, stąd też warto rzetelnie określić swoją sytuację życiową i kwestie, które przyczyniły się do powstania zadłużenia.
Jeżeli chodzi o koszty upadłości konsumenckiej, należy pamiętać o tym, by opłacić wniosek do sądu. Opłata ta wynosi 30 zł. Warto także pamiętać, że w przypadku, gdy potrzebna będzie pomoc radcy prawnego, konieczne jest doliczenie kosztów współpracy ze specjalistą. Natomiast o tym, jakie należy przedstawić dokumenty w sprawie upadłości konsumenckiej pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.